Fibromiyalji Hastalığı Nedir ?

190420091050450013602_2 

Kişiye günlük yaşamında büyük sıkıntılar yaşatan Yumuşak Doku Romatizması’nın (Fibromiyalji), özellikle soğuk ve rutubetli havalarda belirtileri artıyor. Fibromiyalji, işyerindeki gergin ortam, telefonla konuşma ve araba kullanma gibi pek çok nedenden etkileniyor.
Özel Hayat Hastanesi’nden uzm. Dr. Ahmet Özkul, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5′inde görülen fibromiyaljiye 20-50 yaş grubunda sıkça rastlandığını söyledi.

Hastalığın nedeninin tam olarak açıklanamadığını, ancak belirtilere yol açan bozukluğun, merkezi sinir sisteminden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten Dr. Özkul, “Genetik faktörler oldukça önemlidir. Aile öyküsü olanlarda görülme sıklığı daha fazladır. İşyerindeki gerginlik etkiliyor. Psikolojik stres, hava değişimleri, soğuk hava veya rutubet hastalığı büyük ölçüde etkiler. Soğuğa karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Çalışma ortamında iş arkadaşları veya amirlerle olan gerginliklerin de hastanın yakınmalarının artmasına yol açtığı gözlenmektedir. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma, yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler de fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir.” dedi.

Fibromiyaljinin şekil bozucu ya da sakat bırakıcı bir hastalık olmadığını, tedavisinin ise uzun sürebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Ahmet Özkul, hastalığın ağrı kesici, antidepresan, kas gevşetici ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebildiğini kaydetti.

Özkul, “Uzman tarafından uygulanan tetik nokta enjeksiyonları fibromiyaljide oldukça etkilidir. Özellikle hastalığın şiddetlendiği dönemlerde postürün düzeltilmesi, tekrarlayıcı stres faktörlerini azaltmak, uykuyu değerlendirme ve düzenleme önemlidir. Egzersiz, hastalıkta en önemli tedavi ve korunma yöntemidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme yararlıdır. Fibromiyaljisi olanlar günlük işlerini mümkün olduğu kadar basit şekilde yapsınlar.” diye konuştu.

Fibromiyaljisi olanlarda görülen belirtiler şunları: “Ağrı, yorgunluk, sabah yataktan yorgun kalkma, uyku bozuklukları, uykuda dinlenememe, sSabah tutukluğu, konsantrasyon ve bellek bozukluğu, karın ağrısı, ishal, kabızlık, sık idrara gitme, göz ve ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma ve aşırı terleme.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: