İstanbul’da 230 Bin Kişiye İş İmkanı

lale

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yetiştirilen çiçeklerin ihraç edileceğini, bu yolla yaklaşık 230 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını açıkladı.

Topbaş, Çobançeşme’deki fidanlığın Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan kendilerine tahsis edildiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya gidişi sırasında uğurlamaya katılan Kadir Topbaş, İstanbul’da yetiştirilen çiçeklerle ilgili soruları yanıtladı. Topbaş, çiçek yetiştirme konusunda İstanbul’un bir taraftan kendi ihtiyacını tedarik ederken, diğer taraftan Anadolu’nun birçok kentine satış gerçekleştirdiğini, bir ileriki adım olarak da yurt dışına ihracatı düşündüklerini söyledi. Topbaş, çiçeklerin ihracıyla birlikte yaklaşık 230 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını belirtti. Silivri, Çatalca ve Şile’deki köylerde çiçek alımlarına başladıklarını kaydeden Topbaş, bu yolla ağaç kesme yasağı nedeniyle mağdur olan orman köylülerinin mağduriyetlerinin giderildiğini kaydetti.

İstanbul’un çeşitli yerlerine 13 milyon lale diktiklerinin altını çizen Topbaş, “Çok dikmek yerine ekonomiye katkısını oluşturmayı arzu ediyoruz. 4,5 milyon TL harcandı ve bu kent ekonomisi içinde kaldı. Rakam olarak ilk etapta farklı değerlendirilebilir ama bizim günü birlik organizasyonlarda bunu harcadığımız oluyor. Bu rakam Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bütçesinin yüzde 1,2’sidir.” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: